Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 30/10/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Kiss Botond István
Titlul articolului: VÁLASZTÁSI TORPEDÓ - Egyéni választókerületek: az RMDSZ pechje?
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=6267


Numele cotidianului

A karizmatikus politikusoknak kedvez az új választási rendszer – az RMDSZ-ben ők hiánycikknek számítanak. Hab a tortán, hogy e rendszerben a hűséges szavazók könnyen átszavazhatnak.

Az a tény, hogy az egyéni választókerületek bevezetéséről szóló törvénytervezet parlamenti megvitatása – és egyáltalán a választási reformról szóló politikai vita – 2007 tavasza óta mostanig elhúzódott, rámutat arra, hogy az egyéni választókerületek bevezetése a Traian Băsescu támogatta Demokrata Párton (PD) kívül, tulajdonképpen egyetlen politikai pártnak sem volt érdeke.

A képlet egyszerű: az egyéni választókerületes választási rendszer minden pozitívuma ellenére – melyet népszerűsítői, különösképpen pedig Traian Băsescu a demokrácia közvetlen gyakorlásával hoznak összefüggésbe – nem tartozik az arányos választási rendszerek közé. Arányos választási rendszerek vezér elve, hogy a pártokra adott szavazatok arányát minél pontosabban tükrözzék a kiosztott mandátumok.

(a karikatúra a Vidu.ro oldalról származik)



Az egyéni választókerületes szavazás megszemélyesíti vagy egyszemélyessé teszi a politikát, ez pedig részben ellentétes a parlamenti demokrácia elveivel.

Egy ilyen jellegű választási rendszer bevezetése a jelen Romániájában egyértelműen olyan politikai szereplők érdeke, akik a parlamenti demokrácia helyett az elnöki demokráciát részesítik előnyben. Ebben a rendszerben azáltal, hogy a választók és jelölt közti viszony az egyéni és nem pártlistás jelölés miatt közvetlenebbé válik, alapvetően a karizmatikus, közismert, felfuttatott politikusok érvényesülnek.

Ha figyelembe vesszük ezt a szabályt, az RMDSZ-re nézve annál kedvezőtlenebb az egyéni választókerületek bevezetése – tekintettel arra, hogy


a párt nem karizmatikus politikusairól híres,

hanem jóval inkább a sokat hangoztatott “egy csapat vagyunk, együtt megyünk előre” filozófiáról, tehát a következetes, sok esetben pedig arctalan csapatmunkáról.

Ilyen körülmények között az RMDSZ választási sikerét az egyéni kerületes választási rendszer bevezetése a kormány által támogatott formában könnyen megtorpedózhatja, főként pedig az államfő által szorgalmazott, még aránytalanabb verzió.

a témáról korábban:
>> Gyakori kérdések Băsescu és a kormány választási reformjairól >>
>> Egyéni kerületi választás: mandátumok bánják >>
>> Egyéni kerületi választási rendszer: bukta vagy babér? >>
>> Renate Weber: Az államelnök és az értelmiségiek >>

A karizmatikus személyiségek hiánya egyébként a teljes román politikai osztályra jellemző jelenség: jelen pillanatban egyetlen romániai párt sem bővelkedik karizmatikus egyéniségekben.

A Băsescu vagy George Becali típusú karizmatikus figurák (akik következtesen befűtenek a belpolitikai élet szereplőinek) megosztó személyiségek, sőt egyenesen politikai instabilitást okozó szereplők. Parlamenti demokráciában a karizmatikus egyéniségek egyáltalán nem biztos, hogy a széles körű, konszenzuális politikát segítik, sokkal valószínűbb, hogy fellépésükkel konfliktusos, kiélezett helyzeteket teremtenek.

De visszatérve az esélylatolgatáshoz: azon túl, hogy az egyéni kerületes választási rendszer Băsescu-féle verziója jelentős egyenlőtlenségeket produkál a pártok, főként pedig a kisebbségi pártok szavazataránya és mandátumaránya közt – egyéni kerületekben egy körben kiosztott mandátumok mellett rendszerint fennmaradnak további szavazatok, melyek valamilyen kompenzációs mechanizmus vagy második kör nélkül elvesznek – az erős pártok malmára hajtja a vizet.

Az RMDSZ ebben a sémában egyrészt azáltal kerül hátrányba a választási versenyben román partnereivel szemben, hogy egyedül tömbmagyar vidékeken betonbiztos a mandátumszerzés. Ehhez járul hozzá egy választói magatartáshoz kapcsolódó tényező, ami semmiféle választástechnikai manőverrel vagy kompenzációs rendszerrel nem küszöbölhető ki:

Nagyon egyszerű a választóknak odadobni a gondolatot, hogy a politikai osztály reformját, elsősorban és kötelező módon, az egyéni kerületi választás bevezetésével lehet megvalósítani.

Valójában nem a parlamenti tagok megválasztásának módjával van gond, hanem azzal, hogyan vonhatják őket felelősségre a megválasztóik. Azt mondják: ha valakit közvetlen módon választanak meg, nem pedig egy pártlistáról, akkor az illetőnek minden érdeke az, hogy megfelelően járjon el, tartsa be a választásokon tett ígéreteit, mert a következő választásokon is szüksége lesz azokra a szavazatokra.

Úgy gondolom, ez túlzottan leegyszerűsített és nem elég meggyőző megközelítés, azokkal az országokkal való összehasonlítás, ahol az egyéni kerületi választást gyakorolják, irrelevánsnak tűnik, mert ott a demokrácia ebben a formában alakult ki és működik, nekünk pedig nem áll módunkban a történelmi kontextust felépíteni Romániában.

Renate Weber: Az államelnök és az értelmiségiek: az egyéni kerületi választás

 

megváltozik a párt jelöltjeiről alkotott percepció.

Szórványtelepüléseken például a választók úgy értékelhetik, mivel az általuk támogatott jelöltek parlamentbe jutása a magyarság demográfiai súlytalansága miatt egyébként sem biztos, inkább egy kevésbé kedvelt, de esélyesebbnek tűnő jelöltre voksolnak (a "ne vesszen kárba a szavazatunk" gondolkodásmód alapján).

Mindezekhez a tényezőkhöz járul hozzá a karizmatikus RMDSZ-es politikusok hiánya, ami a párt választási esélyeit egyéni választókerületekben tovább csökkentheti.

A választási rendszer reformja – és a kérdésből kikerekedett közéleti vita – ha egyértelműen negatívan hat is az RMDSZ parlamenti mandátumrészesedésére, legalább tisztázta a többi partner a magyar párttal szembeni viszonyulását. A választási reform vitájának köszönhetően derült ki, hogy az államelnök nemhogy a következő kormányzati struktúrából, de a parlamentből is szívesen kihagyná az állandó koalíciós partnert.


A demokraták tételesen kimondták: nem akarnak az RMDSZ-szel kormányozni.

Kisebbségpolitikai célokhoz való viszonyulás tekintetében az eddig legelegánsabban viszonyuló Nemzeti Liberális Párt (PNL) azzal, hogy nem építette be a kormány által előterjesztett választási törvénytervezetbe a tulajdonképpeni kisebbségi képviseletet érintő, az RMDSZ benyújtotta módosító javaslatokat, gyakorlatilag hátat fordított koalíciós partnerének.

A lépés jelzésértéke, hogy a PNL többi parlamenti alakulathoz hasonlóan nem fogékony a kisebbségjogi követelésekre, még ha azok nem is közvetlenül a kisebbségi társadalomtól, hanem a politikai elittől származnak, tehát jóval árnyaltabb megfogalmazásban kerülnek az asztalra.

Az RMDSZ-t versenytársai korábban tisztán pragmatikus megfontolásból tekintették koalíciós partnernek: minden kormányalakítás során hiányzott az az öt százalékos koalíciós erő, mellyel stabil kabinetet lehetett alakítani, ezt pedig az RMDSZ testesítette meg.

Egyéni választókerületekben tartott választásokkal a magyar párt és kisebbségi érdekvédelmi szövetség éppen azt a politikai súlyt veszítheti el, ami tárgyalópozícióba hozta a romániai politikai palettán.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.